Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Znamy nominowanych do XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

2024-05-14

Magdalena Bielska, Agata Jabłońska, Marzanna Bogumiła Kielar, Michał Sobol, Katarzyna Szweda – to pięcioro autorów i autorek nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za książki poetyckie wydane w 2023 roku. Nagroda za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski wydanego w latach 2022-2023 trafi w ręce Macieja Topolskiego za przekład „Autobiografii czerwonego. Powieści wierszem” Anne Carson (Wydawnictwo Ossolineum, 2022).

Artysto, przygotuj spektakl z Teatrem KTO!

2024-05-14

Teatr KTO zaprasza młodych artystów tańca, ruchu, plastyki, pantomimy, sztuk wizualnych i performatywnych do zgłoszenia swoich propozycji w otwartym już naborze zgłoszeń, w którym nagrodą jest 40 tys. zł na produkcję spektaklu. Zgłoszenia można przesyłać do 31 maja.

Wystartowała kampania #TataTeżCzyta2024

2024-05-14

Dlaczego każdy regularnie czytający rodzic to fundament przyszłości dziecka? Jak rodzinne czytanie buduje poczucie wolności i sprawczości? W jaki sposób wzmacnia autentyczne partnerstwo i buduje głęboką relację mężczyzna-dziecko? Po jakie lektury sięgać, by wspólne czytanie było wspaniałą przygodą? I dlaczego to takie ważne, by tata, wujek czy opiekun też czytał? Na te pytania odpowiada kampania #TataTeżCzyta2024 organizowana przez Fundację Powszechnego Czytania i wydawnictwo Tatarak.

Łączy nas troska o rzemieślników

2024-05-13

W piątek, 10 maja w siedzibie głównej Muzeum Warszawy odbyło się nadzwyczajne, łączone posiedzenie Zespołów ds. niematerialnego dziedzictwa Krakowa i Warszawy. Jego tematem była sytuacja tradycyjnego rzemiosła i rzemieślników w obu miastach, przegląd dobrych praktyk w zakresie ochrony rzemiosła jako elementu niematerialnego dziedzictwa miasta, a także dyskusja nad możliwymi, systemowymi rozwiązaniami w tym zakresie.

IV

Horyzonty Równości 2024

2024-05-13

Drugie spotkanie (15 maja) z tegorocznego cyklu spotkań antydyskryminacyjnych pt: „Horyzonty Równości” poświęcone będzie wykluczeniu ze względu na płeć. Podczas panelowej dyskusji goście będą starali się pokazać jak najszerszą, inkluzywną perspektywę transpłciowości i jej znaczeń, a także uwrażliwiać na szkodliwe stereotypy oraz niuanse związane z rozumieniem tożsamości płciowej.

Gdzie kręcono „Listę Schindlera”? Spacer po Krakowie

2024-05-13

Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w kolejnym cyklu spacerów Akademii Kraków. W najbliższą sobotę, 18 maja, będzie można poznać Kraków szlakiem „Listy Schindlera”.

XVIII

Zręczni bezręczni... czyli niezwykłe historie wyjątkowych malarzy

2024-05-10

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na reportaże, pokaz malowania i wystawę prac osób, które urodziły się bez rąk lub je straciły. Już jutro, 15 maja w NCK odbędzie się spotkanie z cyklu „Życie jest piękne”. Gośćmi Moniki Meleń będą m.in.: Stanisław Kmiecik, Martyna Gruca i Anna Krupa.

Teatr Groteska ogłasza pożegnanie z „Czerwonym Kapturkiem”

2024-05-10

Po ponad dwóch dekadach Teatr Groteska zdejmuje z afisza spektakl, który za każdym razem przyciągał do siedziby przy ul. Skarbowej komplet widzów. Ostatnia szansa na spotkanie Czerwonego Kapturka w Grotesce to 15 maja.

Jacek Zieliński

20 maja pogrzeb Jacka Zielińskiego. Muzyk spocznie na cmentarzu Rakowickim

2024-05-06

W poniedziałek, 20 maja, odbędzie się pogrzeb Jacka Zielińskiego. Wybitny muzyk i kompozytor, współtwórca legendarnej grupy Skaldowie, spocznie w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

Miasto Reaktywacja – rozmowy wokół rewitalizacji nieużytków miejskich poprzez kulturę

2024-05-09

Dyskusje o kreatywnym zmienianiu nieużytków miejskich poprzez kulturę, opowieści o muzyce elektronicznej i artystach, którzy współtworzą nowe przestrzenie w zgodzie z naturą i mieszkańcami, a także recepty na ich promowanie, oswajanie i włączanie w tkankę miejską – 22 i 23 czerwca w Aptece Designu odbędzie się otwarta konferencja Miasto Reaktywacja.

Znajdź